Türk müzğinin efsane ismi öldü!

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, 88 yaşındaki TRT’nin usta kemençe sanatçısı Nihat Doğu’nun vefat ettiğini duyurdu.


Sosyal medya hesabından acı haberi paylaşan Onur Akay, 42 sene TRT’de ve ünlü isimlerle sahnelerde çalışan usta kemençe sanatçısı Nihat Doğu’nun, vefat ettiğini duyurdu.

Onur Akay, yaptığı paylaşıma : “Müzeyyen Senar’dan Behiye Aksoy’a, Zeki Müren’den Bülent Ersoy’a kadar değerli sanatçılarımıza uzun yıllar sahnelerde eşlik eden dev çınar, klasik kemençenin usta sanatçısı Nihat Doğu’yu kaybettik. Mart başında yoğun bakıma alınan sanatçımızın kalbinden rahatsız olduğunu ve ciğerlerinin su topladığını duymuştuk. Klasik Kemençeyi ağlatan ve üç teli ile hayatımıza dokunan değerli sanatçımızın mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Instagram adresinden acı haberi paylaşan ünlü sanatçı Onur Akay, 42 sene TRT’de ve ünlü isimlerle sahnelerde çalışan usta kemençe sanatçısı Nihat Doğu’nun, vefat ettiğini duyurdu. Akay, ” Müzeyyen Senar’dan Behiye Aksoy’a, Zeki Müren’den Bülent Ersoy’a kadar değerli sanatçılarımıza uzun yıllar sahnelerde eşlik eden dev çınar, klasik kemençenin usta sanatçısı Nihat Doğu’yu kaybettik. Mart başında yoğun bakıma alınan sanatçımızın kalbinden rahatsız olduğunu ve ciğerlerinin su topladığını duymuştuk. Klasik Kemençeyi ağlatan ve üç teli ile hayatımıza dokunan değerli sanatçımızın mekânı cennet olsun. Fotoğrafta Selahattin Erköse, Bülent Ersoy ve Nihat Doğu bir arada.” ifadelerini kullanarak, Doğu’nun Bülent Ersoy’la çekilmiş fotoğrafını da paylaştı.

NİHAT DOĞU KİMDİR?

42 yıl TRT’de çalıştıktan sonra emekli olan Nihat Doğu, 1930 yılında Kuşadası’nda dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında ilgi duyduğu Türk müziğini, taş plaklardan ve radyodan dinleyerek profesyonel müzik hayatına atıldı. Değerli kemençe üstatları Aleko Bacanos ve Kemal Niyazi Seyhun’un öğrencisi oldu. Musiki tarihimizin son 60 yılında müzik toplantılarında, Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde, İstanbul Klasik Türk Müziği Korosu’nda, TRT İstanbul ve İzmir radyolarında bulundu. Klasik Türk sazları Beşlisi’nin üyesi olarak, Türk müziğinde saz eserleri üzerine çalışmalar yaptı. Ahmet Özhan’ın solist olarak katılması ile beşli, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konserler verdi, kaset ve CD yayınladı. Döneminin ünlü ses ve saz sanatçıları ile birlikte çalıştı.

FELAKET TELLALI ONUR AKAY KİMDİR?

Son yıllarda sıkça duyuyorsunuzdur ‘Ünlü sanatçı hayatını kaybetti … Kötü haberi ses sanatçısı Onur Akay duyurdu ‘ …
‘Sanat dünyasının felaket tellalı’ diyen de var ‘Twitter’ın imamı’ diyen de… Özellikle sanat dünyasının en kötü haberlerini biz gazeteciler bile ilk ondan duymaya başladık.

“Ben haberci değilim, sadece sosyal medyadan bana gelen haberleri paylaşıyorum. Aslında her şey 2 yıl önce Ciguli’nin ölüm haberini duyurmam ile başladı. Tüm medya beni kaynak gösterince, menajerler, ünlülerin hayranları beni aramaya başladı, sürekli istihbarat yağmaya başladı. Ben de bana gelen bu haberleri sosyal medya hesabımdan paylaşınca böyle bir durum ortaya çıktı” diye anlatıyor Akay…

Bülent Ersoy taklidi ile bilgi aldım
Bugüne kadar yaklaşık 50 ünlünün ölüm haberini ilk duyuran isim olan Akay, “Başlarda çok fazla araştırmıyordum. Sonuçta benim kişisel hesabım. Ama Türkiye’nin en büyük gazeteleri ve kanalları tarafından kaynak gösterince, paylaşmadan önce araştırmaya başladım. Ya hastaneye gidiyorum ya da telefon ile bilgi alıyorum. Bir keresinde İnci Çayırlı’nın sağlık durumunu hastaneden öğrenmek istedim, kimse cevap vermedi. Ben de Bülent Ersoy’un sesini taklit edip hastaneyi tekrar aradım. Bütün bilgileri verdiler” diyor.

İŞTE O HABERLERDEN BAZILARI:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir