Meral Akşener’in İYİ Parti’si hakkında şok karar

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER), Meral Akşener’in yeni kurduğu İYİ Parti’nin kapatılması dilekçe verdi. TAY-DER, savcılığa sunduğu dilekçesinde, parti isminin Kayı Boyu’nun simgesine benzemesine dikkat çekerken, yine içerikte Siyasi Partiler Kanununa aykırı olarak kurulduğu belirtildi.

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in merakla beklediği partinin ismi, düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtılmıştı. Yeni partinin ismi İYİ Parti olduğu açıklanırken, partinin adı bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Parti isminin Kayı Boyu’na benzediği ifade edilirken, Akşener ve partinin kurucular kurulu üyeleri bugün Anıtkabir’i ziyaret etti. Akşener, partinin amblemi ve logosuna yönelik eleştirilere, “İlgiye bağlıyorum” şeklinde cevap verdi.

PARTİYE KAPATMA DAVASI!

Sivil Mücadele Platformu’na bağlı Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER), Meral Akşener’in yeni kurduğu İYİ Parti’nin kapatılması dilekçe verdi. TAY-DER’in avukatı Ela İlden kapatma davasına ilişkin hazırladığı dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sundu. TAY-DER, savcılığa sunduğu dilekçesinde, parti isminin Kayı Boyu’nun simgesine benzediğine dikkat çekti. Yine dernek kapatma davası dilekçesinde, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 96’ıncı maddesine göre tarihte Türklere mal edilen herhangi bir simge ya da bayrağı parti logosu olarak kullanmasının kesin şekilde yasak olduğu belirtildi.

Bir kurucunun Kayı Boyu ile ilgili paylaştıkları dilekçede TAY-DER dilekçesinde, parti kurucular kurulunda bulunan bir ismin sosyal medya hesabından paylaştıklarını da ayrıntılı bir şekilde sundu. Dernek, kişinin Kayı Boyu ve bayrağını paylaşarak partiye atıfta bulunduğunu ve bu durumun kanıt olarak kullanabileceğine dikkat çekildi.

“DAHA ÖNCE KURULMUŞ TÜRK DEVLETLERİNE AİT BAYRAM VE AMBLEMLER PARTİLERCE KULLANILAMAZ”

Dernek dilekçesinde ayrıca, “Anayasa Mahkemesince temelli kapatılan veya siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimleri, amblemleri, rumuzları, rozetleri ve benzeri işaretleri aynen veya iltibasa mahal verecek şekilde başka bir siyasi partice kullanılmayacağı gibi, daha önce kurulmuş Türk devletlerine ait topluma mal olmuş bayrak, amblem ve flamalar da siyasi partilerce kullanılmaz. Parti Genel Başkanlığına Meral Akşener adlı şahsın seçildiği İYİ Parti adlı siyasi partinin logosunun aşağıdaki fotoğrafta da görülen ‘8 ışınlı (huzmeli) Güneş’ olduğu belirtilmiş

ve bu logo kamuoyuna resmî ağızlardan deklare edilmiştir. Yanı sıra Oğuz Türklerinin Kayı Boyu’nun resmini sunduğumuz simgesi ve aynı zamanda bayraklarının flaması da sanki mezkur partinin gayri resmi logosu imiş gibi pervasızca kullanılmakta; bu kullanım ve paylaşım sadece sıradan parti üyeleri ile sınırlı kalmamakta, partinin kurucu üyeleri başta olmak üzere tepe üyelerince de açık ve net şekilde kullanılmaktadır” denildi.

DİRİLİŞ DİZİSİNDEN ÖRNEK VERDİLER

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Uzun süredir TRT’de gösterimde olan Diriliş Ertuğrul adlı dizi filmde de Kayı Boyu Türklerinin simgesi kabaca IYI şeklinde ve tabi tarihi motiflere de uygun olarak gösterilmekte; bu nedenle tarih şuuru yüksek çok sayıda vatandaşımız araba camlarından parmaklarındaki yüzüklerine kadar bu sembolü geniş şekilde ve gururla kullanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunu da kuran Kayı Boyu Oğuz Türklerinin simgesi ve bayrak flaması, 2 ok ve 1 yay figüründen oluşur, Türk ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu bilgi bütün tarihi kaynaklarda bu şekilde geçmekte olup hiçbir tereddüte mahal yoktur. Bu logolar, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 96/1 maddesinde yazılı ‘daha önce kurulmuş Türk devletlerine ait topluma mal olmuş bayrak, amblem ve flamalar da siyasi partilerce kullanılmaz’ yasağını açıkça çiğnediğinden siyasi partiler hukukuna mugayirdir. Nitekim Kanun maddesinin esbâb-ı mûcibesini destekler şekilde millî hassasiyeti yüksek vatandaşlarca yanlış algılamaya sebebiyet verebilecek ve neticede diğer partiler yönünden haksız rekabete sebep olacak bir tutum sergilendiği açıktır.”

TAYDER Başkanı Muhammed Gömük, partinin adının bile hukuka aykırı olduğunu, İYİ kelimesinin Kayı Boyu’nun bilinen flamasındaki kabaca IYI yazısını çağrıştırdığını ve zaten tüm partililerin de ilk günden Kayı Boyu’nun flamasını kendi bayrakları gibi sahiplendiklerini öne sürdü.

14 Comments on “Meral Akşener’in İYİ Parti’si hakkında şok karar”

 1. YENİ Parti Milletimize ve Ülkemize hayırlı olsun… Başarılı ve yolu açık olsun… İt ürür , kervan yürür… Meyve ağacı taşlanır.. Yanınızdayız… Yolunuz açık olsun…

  1. Hemen mi ya bu kadar çabuk beklemiyordum bu iyiye işaret yürü yolun açık olsun iyi parti

  2. Partimiz hayirli ugurlu olsun Rabbim utandırmasın amin inşallah bundan sonra herşey tabiki iyi olacak

 2. YENİ Parti Milletimize ve Ülkemize hayırlı olsun… Başarılı ve yolu açık olsun… İt ürür , kervan yürür… Meyve ağacı taşlanır.. Yanınızdayız… Yolunuz açık olsun…

 3. Bu daha baslangic,. Ama MHP ve AKP unutmasinki yapmaga kalkistiklari bumarang gibidir doner kendilerini vurur

 4. İYİ Partiyi çalıştırmamak,gözden düşürmek,küçümsemek,itibar kaybına uğratmak bütün bunları başaramazlarsa son çare kapatmak için her şeyi yapacaklar.Ama bu bir ışık hızını kesemeyecekler.Kimbilir daha ne engeller çıkaracaklar.Ne iftiralar yalanlarla üzerlerine gelecekler.Korkuları var çünki suçları büyük.Korkunun ecele faydası yok.Korktukları başlarına gelecek hesap verecekler.

 5. yeni parti vatanımıza ve tüm turan alemine hayırlı olsun .saldırılar normal künçü saldıranlar biryerlerden daha çok nemalanma gayreti içindeler.

 6. İYİ PARTİ vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun daima yanındayız yolu açık olsun Allah yardımcısı olsun

 7. İYİ PARTİ YOLUNUZ AÇIK OLSUN GÜNEŞ GİBİ AYDINLIK OLSUN ,,,,,, BUNLAR VE BUNUN GİBİLER SİZLERİN REKLAMINI YAPAR YAPSINLAR VE MERAL ALŞENER VE İYİ PARTİMİZE ARTI OLARAK GERİ DÖNECEKTİR

 8. karnınız neden ağrıyorki, korkuyormusunuz yoksa. daha ilk günden saldırılar başladı. bırakın bu işleri ben sol görüşlü bir kişiyim ancak destekliyorum İYİ partiyi. Siz böyle yaptıkça daha da güçlenecek bu parti.

 9. İYİ PARTİ mayasının tuttuğunun işaretidir. Yolun açık olsun. Türkiye için İYİ olduğuna inanıyorum.

 10. WYEE bune telaş ……demekki MERAL hanım birilerini ürkütmüş…..ALLAHYARYARDIMCISI olsun dürüst ilkeli insanların çoğalacağı tek parti inşallah umudumuz olacak…………!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir