SON DAKİKA :

İnternet yasası ne zaman uygulanacak? İnternet yasasında neler var?

İnternetteki yasaklar nelerdir?Yeni internet yasasında neler var? İnternet yasası ile neler değişecek?İnternet yasası neleri yasaklıyor?Yeni yasa içeriği haberimizde...
Bu haber 2014-02-20 eklenmiştir.
İnternet yasası ne zaman uygulanacak? İnternet yasasında neler  var?

İnternet yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Yeni internet yasasında neler var? İnternet yasası neleri yasaklıyor? internette ne yapmak yasak? İnternet yasası ile neler değişecek? İşte yeni internet yasasının içeriği.

Yeni internet yasası neleri kapsıyor? 

İnternet yasası olarak bilinen, ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Kanun Tasarısı’nın 4. Bölümü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.

Günlerdir büyük tartışmalara neden yeni internet yasası (internet sansürü) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilmişti ve Gül'ün yeni internet yasasını onaylayacak mı yoksa veto mu edecek diye bekliyordu. Kamuoyunu meşgul eden yeni internet yasası (internet sansürü) dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , tartışmalara neden olan yeni internet yasasını onayladığını internetten açıkladı. İşte yeni internet yasasının 10 maddesi...

SOSYAL MEDYADA GÜL'E ANINDA TEPKİ YAĞDI

Twitter'dan kısa bir açıklama yapan Gül, "2 maddeyle ilgili kaygılar var, yarın giderilecek" diyerek revizyonun da sinyalini verdi. Açıklamanın hemen ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün twitter hesabını takip edenlerin sayısı hızla azalmaya başladı. Peki tepki çeken bu uygulamayla hayatımızda neler değişecek.

TİB'E DOĞRUDAN ENGELLEME YETKİSİ

Yeni internet yasasına göre Yargı kararı gerekmeden 'içeriği sakıncalı bulunan' internet siteleri 4 saat içinde kapatılabilecek. Yeni internet yasasında TİB'e doğrudan engelleme yetkisi verildi. Yeni internet yasasında içerik sağlayıcılara, internet trafiğini 2 yıl arşivleme zorunluluğu getirildi.

İşte 10 maddede internet sansürü Yeni internet yasası:

1- Anahtar kelimelerle "uygunsuz içerik" belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek:

3- Yer sağlayıcı yurtdışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4- Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. "Zararlı" içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

5- Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.

6- TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7- Birliğe gönderilecek olan "erişimin engellenmesi kararı" 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

8- Erişim Sağlayıcılar firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9- Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10- İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

 İnternet Yasasında önemli gelişmeler yaşandı.İnternet Yasası 2014 yeni bir madde eklendi.İnternet Yasası hakkında son gelişmeler burada.
 
3. havalimanındaki krizi çözen torba yasaya eklenen değişikliklere göre TİB Başkanı engelleme kararını 24 saat içinde hâkim onayına sunacak, trafik bilgileri ise suç soruşturma kapsamında istenebilecek. Ancak teklife göre TİB Başkanı ‘Siber güvenlik’ gerekçesiyle istediği her trafik bilgisini talep edebilecek.
 
Ak Parti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “iki değişiklik yapılması” için TBMM’ye teklif getirildiğine işaret ederek onayladığı internet yasasına ilişkin değişiklik düzenlemelerini, 3. havalimanı yapımında ortaya çıkan yeraltı suları krizini çözen “torba teklife” ekledi.
Büyük tartışma yaratan internet düzenlemesinin onaylandığı saatlerde, hükümet de TBMM’ye eşzamanlı olarak yasadaki iki düzenlemeyi değiştiren bir teklif verileceğini açıkladı. Gül de bu iki düzenlemenin TBMM’ye sevk edildiğini belirterek onayladı. Ancak hükümetin onaydan sonra TBMM’ye gönderdiği teklifte sadece sözü edilen iki düzenlemeden biri yer aldı.
 

DNS değiştirme devri kapanıyor
 

Kabul edilen maddelere göre, internette yer sağlayıcı (hosting), yer sağladığı içerik hukuka aykırı bulunduğunda içeriği yayından çıkarmak zorunda olacak. Ayrıca, yer sağladığı web sitelerine dair trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmayacak şekilde saklamak durumunda. Telekominikasyon İletişim Başkanlığına (TİB), bunları yerine getirmeyen yer sağlayıcı firmalara 10 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulayacak. Yeni yasaya göre, internet servis sağlayıcıları, engellenen web sitelerine alternatif erişim yollarını da engellemekle hükümlü olacak. Şu anda olduğu gibi, DNS ve benzeri yöntemlerle engelli sitelere giriş yapılamayacak.

Erişim Sağlayıcıları Birliği kuruluyor

Merkezi Ankara’da bulunacak olan Erişim Sağlayıcıları Birliği, tüm internet servis sağlayıcılarının ve internet erişim hizmeti sunan diğer işletmelerin katılımıyla oluşturulacak. Amacı ise, servis sağlayıcılarının kordinasyonunu sağlamak olacak.

Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne üye olmayan ve/veya kararlarını kabul etmeyen internet servis sağlayıcıları, Türkiye’de internet servisi sunamayacak.

Engelleme kararı 24 saat içerisinde verilecek

İnternetteki bir içeriğin kişilik haklarını ve özel hayatını ihlal ettiğini düşünen kişiler, doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak, ilgili içeriğin kaldırılmasını isteyebilecek. Hakim de, ilgili içeriğin erişime engellenmesine tek başına karar verebilecek. Şayet söz konusu içeriğe erişimin engellenmesine karar verilirse, yer sağlayıcı kararı 24 saat içerisinde uygulamak zorunda olacak. Hakimler, yalnızca kişilik hakkını ihlal eden bölümlerin erişime kapatılmasına karar verebilecek. ‘Zorunlu olmadıkça’, sitenin tümünün erişime kapatılması kararı verilemeyecek. Hakimler, engelleme kararlarını, herhangi bir duruşma olmadan, 24 saat içinde kararlaştıracak.

Erişim 4 saatte engellenecek

Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin kuruluş amacı, erişime engellenecek site veya içeriklerin, hızl bir şekilde erişime engellenmesi. Erişim Sağlayıcıları Birliği, engelleme kararını ilettikten sonra, internet servis sağlayıcısı en geç 4 saat içerisinde engellemeyi gerçekleştirmek zorunda.

Sulh ceza mahkemesinin kararını, 4 saat içerisinde yerine getirmeyen sorumlu kişilere ve internet servis sağlayıcılarına, 500 günden 3 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.
TİB  Başkanı engellemeye tek başına karar verebilecek

İnternette yayınlanan bir içeriğin özel hayatının gizliliğini ihlal ettiğini düşünen kişiler, direkt olarak TİB’e de başvurabilecekler. Burada iki farklı yol izlenebilecek. İlki, içerik doğrudan TİB Başkanı’nın emri üzerine engellenebilecek. Bu karara karşı sulh ceza mahkemesine itiraz edilebilecek. İkinci ihtimal ise TİB, kendisine gelen bu talebi Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirecek ve söz konusu içerik en geç 4 saat içerisinde Türkiye’den erişilemez hale gelecek. Talep ‘daha sonra’, sulh ceza hakiminin kararına sunulacak ve hakim, kararını 48 saat içerisinde açıklayacak. Şayet karar açıklanmazsa, erişim engellemesi kaldırılacak. Erişim engellemelerinde, site sahiplerine sebep belirtilmeyecek.

Görevlerini yerine getirirken suç işledikleri iddia edilen TİB personeli hakkında cezai soruşturma yapılması için, TİB Başkanı’nın izni, TİB Başkanı hakkında cezai soruşturma yapılması için ise bağlı olduğu bakanın izni gerekecek.
Siber Güvenlik Kurulu kuruluyor

Siber güvenlikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kişiler tarafından alınması gereken önlemleri belirtmek, hazırlanan plan, program, rapor ve standartları onaylamak ve bunların uygulanmasını sağlamak amacıyla Siber Güvenlik Kurulu oluşturulacak. Bu kurul, internet üzerinden faaliyet gösteren kişilere, e-posta ve diğer iletişim yollarıyla bildirimlerde bulunacak.
Yasa ne durumda?

‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Kanun Tasarısı’, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetten, yasayla ilgili birkaç düzenleme yapılmasını istediğini Twitter'dan açıklamıştı. Bu düzenlemeler, trafik odağında gerçekleştirildi:


 
‘Biz kukla mıyız?’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba teklifin görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler başlarken usul tartışması yaşandı. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, komisyonun gündemindeki Ak Partili Süreyya Sadi Bilgiç’in teklifinin 12 madde olduğunu, ancak dün (önceki) akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet düzenlemesini içeren torba kanunu onaylamasının hemen ardından Bilgiç’in teklifine ekleme yapılan yeni bir teklifin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu ifade etti. Kaplan, “Dün gece teklifin hızla yavruladığını ve 8 madde daha eklendiğini gördük. Bari altın taktınız mı? Meclis internet sitesini paralel güç mü yönetiyor? Biz burada kukla değiliz” dedi. CHP’li üyeler ise, “Paralel koydu, AKP koydu. Bizi enayi yerine koymayın bu işin suyunu çıkarttınız” diye laf attı. MHP’li Üye Mehmet Günal, “Yalap şap, fason kanun teklifi” eleştirisi yaptı.
 
Teklifler birleşti

Usul tartışmasının ardından yapılan oylamada üç ayrı teklif birleştirildi. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı ile ilgili olumlu ÇED raporunun yürütmesinin mahkeme kararıyla durdurulduğunu anımsattı. Yasa teklifiyle, bu tür yatırımlarda su kaynakları sorununa karşı 5 bakandan oluşan kurul çözümü getirildiğini ifade eden Ayaydın, “Kurul, yatırımlarda yaşanan yeraltı sularıyla ilgili sorunda kamu yararı kararı verecek. Yani yargı kararı yok edilecek” diye konuştu.
 
İşte dört madde


Ak Parti, torba teklife internet yasasıyla ilgili dört değişiklik maddesini ekledi. Buna göre, TİB Başkanı, acil durumlarda 4 saat içinde verdiği erişim engelleme kararını, 24 saat içinde bir sulh ceza hâkimine gönderecek. Böylece TİB Başkanı’nın bu yetkisi, mahkeme kararı ile sınırlanmış olacak. Hâkim, eğer 48 saatte son kararını açıklamazsa erişimin engellenmesi kararı duracak. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birden çok sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde ise suçlara hangi mahkemenin bakacağına HSYK karar verecek.
Trafik bilgi kayıtlarına ilişkin iki maddedeki değişikliklerde trafik bilgisinin tanımı sınırlandırıldı. Buna göre, trafik bilgisini taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgileri oluşturacak. Ayrıca internet trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcısı, yer sağlayıcısı veya erişim sağlayıcısından alınarak verilecek.
 
HSYK için itiraz

Ak Parti’nin sulh ceza mahkemesinin birden fazla olduğu yerlerde HSYK’yı devreye sokmasına CHP karşı çıktı. CHP “Son HSYK yasasıyla bu kurum iktidarın güdümüne girmiştir. HSYK bu noktada iktidarın isteği doğrultusunda karar alabilir” gerekçesini dile getirdi. Ancak Ak Parti CHP’nin bu itirazını dikkate almayarak değişikliği torba teklife monte etti.
 
Siber kılıf

Trafik kayıtlarının istenmesine ilişkin önergelerde “siber güvenlikle” ilgili sürpriz bir hüküm yer aldı. TİB Başkanı’nın mahkemelerce talep edilen trafik bilgilerini istemesi hükmüne “siber güvenlikle” ilgili bilgileri de isteyebileceği düzenlemesi eklendi. Bu düzenlemenin Redhack gibi hackerlerın takibi ve bulunmasına yönelik olduğu öğrenildi. Ancak TİB Başkanı “siber güvenlik” gerekçesini göstererek Redhack gibi hackerlar dışında istediği kişiler hakkında içerik sağlayıcısı, yer sağlayıcısı veya erişim sağlayıcısından istediği trafik bilgilerini elde edebilecek. CHP’li Erdal Aksünger, siber güvenlik eklemesinin trafik kayıtlarına getirilen “mahkeme kararı” şartını anlamsızlaştırdığını belirterek, “TİB Başkanı RedHack başta olmak üzere istediği her kişinin trafik bilgilerine siber güvenlik bahanesiyle rahatlıkla ulaşabilir. İnsanların özel hayatlarına ilişkin tehlike hâlâ sürüyor” dedi.

Son Eklenen Foto Galeriler
ETİKETLER :
Yorumlar
Yorum Yaz
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
   
   
Anket
49 rehine sizce nasıl serbest kaldı?
MİT sayesinde
ABD teslim etti
IŞİD serbest bıraktı
Son Eklenen Foto Galeriler
Facebook'ta Haberoku24
Twitter'da Haberoku24
Arşiv Arama
- -
Haber Oku 24 - haber, haberler, haber siteleri, haber portalları, gazete haberleri, gazete siteleri, gündem haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri, memur haberleri, magazin haberleri
© Copyright 2013 Haberoku24. Tüm hakları saklıdır.
Haberoku24.com'da 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır. Uygunsuz bir haber veya içerik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. KPSS casio saat