SON DAKİKA :

2014 ÖSYM KPSS sınavı tarihleri ne zaman? Başvuru ne zaman başlıyor?

Kpss başvuru tarihi kpss müracaatları ne zaman? 2014 KPSS Lisans ve Yabancı Dil Bilgisi düzey tespiti gerektiren imtihanlara girecek adaylar bu habere dikkat!
Bu haber 2014-02-11 eklenmiştir.
2014 ÖSYM KPSS sınavı tarihleri ne zaman? Başvuru ne zaman başlıyor?

Kpss başvuru tarihi, kpss müracaatları ne zaman? 2014 KPSS Lisans ve Yabancı Dil Bilgisi düzey tespiti gerektiren imtihanlara girecek adaylar bu habere dikkat! 2014 KPSS Lisans imtihanına girecek adayların ÖSYM'nin bu kararına dikkat etmesi gerekiyor.

 
Kpss başvuru tarihi, kpss müracaatları ne zaman? 2014 KPSS Lisans ve Yabancı Dil Bilgisi düzey tespiti gerektiren imtihanlara girecek adaylar bu habere dikkat! 2014 KPSS Lisans imtihanına girecek adayların ÖSYM'nin bu kararına dikkat etmesi gerekiyor.

ÖSYM merkezleri önünde YDS kuyrukları!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2014 Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Sınavı ilkbahar dönemi için eğitim bilgilerini güncelleme işlemlerini Sınav Koordinatörlüklerine alması nedeniyle, ÖSYM merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Ankara Çankaya'da bulunan ÖSYM Koordinatörlüğüne günlerdir sabah erken saatlerde gelen adaylar, uzun süre beklemelerinin ardından sıra alabiliyor. İşlemler ise sistem sıkıntıları nedeniyle aksamalar yaşanıyor. Öte yandan, Yabancı Dil Sınavı için son başvuru tarihinin ise 12 Şubat Çarşamba olduğu öğrenildi.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Sınavı (YDS) başvurularında adaylar, yeni eğitim bilgilerini ilave etmek için Sınav Koordinatörlükleri veya ilgili sınav için tanımlı Üniversite Rektörlüklerinden işlemlerini yapabilecek. Ancak, eğitim bilgilerini düzeltmek için yalnizca Sınav Koordinatörlükleri aracılığı ile eğitim bilgilerini dokümana dayalı olarak kontrol ettirip sisteme kaydettirecek. Ferdi olarak internet vasıtasıyla başvuru yapma hakkı olan adaylar da eğitim bilgileri alanında ekleme - güncelleme yapamayacaklar ancak başvuru işlemlerini eğitim bilgileri alanında herhangi bir işlem yapmadan tamamlayabilecek.

Aday eğitim bilgilerinin tertip etmesi yalnizca Sınav Koordinatörlüklerine verilmesi, şehirlerde bulunan merkezlerde uzun kuyrukların oluşmasına kapı araladı. Ankara Çankaya'da bulunan sınav koordinatörlüğüne mesai başlamadan önce gelen adaylar, uzun beklemelerin ardından sıra alabildi. Merkezin önündeki kuyruk metrelerce uzadı. Ara ara yağan yağmur da dışarıda bekleyen adaylara zorluk yaşattı. Sıra alan adaylar ise, işlem yaptırmak için uzun süre beklemek zorunda kaldı. Bu arada, adayların kahvaltılarını sıra beklerken kapının önünde yaptığı görüldü. İşlemlerin sistem sıkıntıları nedeniyle aksaması sonucu, adaylar uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı.

Ankara Çankaya'da bulunan ÖSYM Koordinatörlüğü önünde uzun süre sıra beklediklerini ve işlemlerin ağır devam ettiğini belirten Murat Tanış, "Burada yanlış olan, sistem üzerinden başvurabiliyoruz lakin yaptıkları iki yıl evvelki yapılan başvurularda çekinilen fotoğrafı kabul etmiyor. Fotoğrafın güncellenmesini talep ediyor. O fotoğrafım kabul edilse şuan bu kadar beklemeyeceğim. Fotoğrafın müddeti bitenler, şifre değiştirme, ilk kez başvuranlar hepsi aynı sırada bekliyor." dedi.

Sistemin müracaata müsaade verdiğini ancak durum güncellemesine müsaade vermediğini belirten adaylar ise,"İnternetten müracaatımı yapamıyorum. Fotoğrafım ve eğitim bilgilerim güncel değilmiş. Bunuinternetten yapamıyorum. Keşke bunu yapabilseydim. Bu kadar çile çekmezdim." ifadelerini kullandı.

Eğitim bilgim güncel olmadığı için saatlerce kuyruk bekleyen Ece Hanoğlu ise, "Lise mezunu olarak görünüyorum. Bunu üniversite öğrencisi olarak değiştireceğim. Başvurumuzu internet üzerinden yapabiliyoruz ancak eğitim bilgilerinin güncellemesini yapamıyoruz." şeklinde konuştu.

ÖSYM'den KPSS ve yabancı dil sınavı uyarısı

2014-KPSS Lisans ve Diğer Yabancı Dil BilgisiSeviye Tespiti Gerektiren Imtihanlara BaşvuruYapmak İsteyen Adayların Dikkatine

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetedeyayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Düzey Belirleme Usul ve Esasları Ile Ilgili Yönetmelik uyarınca, 2013 yılından itibaren Merkezimiz tarafından senede iki kez Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Sınavı(YDS) yapılmaktadır. Bu nedenle; 2013 yılından itibaren Merkezimiz tarafından yapılan diğer yabancı dilseviye belirleme imtihanları yapılmamış, Kamu Personel Seçme Imtihanında (KPSS) ve diğer bir takım sınavlarıntestleri içinde yer alan yabancı dil testlerine de 2013 yılından itibaren yer verilmemiştir.

5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Imtihanında da (2014-KPSS Lisans)Yabancı Dil Testi yer almayacaktır. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarakhesaplanacaktır.

KPSS'de yabancı dil testinin (Almanca,Fransızca ve İngilizce dillerinde)ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Sınavınagirmeleri yararlarına olacaktır. Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde YDS puanı olmayan adayların,2014-KPSS Lisans Sınavı yabancı dil testi neticesinin belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puantürleri hesaplanmayacaktır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi düzey tespit edilmeye yönelik olarak, sadeceYabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Sınavı (YDS) yapıldığından, ilgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı DilBilgisi Düzey Tespit Imtihanına (KPDS) yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Imtihanına (YDS) yapılmış sayılır. İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasınabaşvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS'ye girmeleri gerekmektedir.

TıptaUzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi Imtihanına girmeleri yararlarına olacaktır.İlgili kurumlar tarafından; öğretim üyesi dışındaki öğretim personeli kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atama için; yabancı dil okutmanı müracaatları için; yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemleri için; yüksek lisans programlarına giriş için YDS sonuçları kullanılabileceğinden bu vaziyetteki adayların da 2014-YDS İlkbahar Dönemi Imtihanına katılmaları yararlarına olacaktır.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS neticelerini kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 6 Nisan 2014 tarihinde yapılacak 2014 Yabancı Dil Bilgisi Düzey TespitSınavına (2014-YDS İlkbahar Dönemi) katılmaları önemle duyurulur. Imtihana başvurular 3-12 Şubat 2014tarihlerinde yapılacaktır.

Adaylar, 2014-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru müddeti içinde ÖSYM'ninhttp://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışıyapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme, sınav neticelerinin kurumlarca kullanımı ileilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Imtihana başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemelerigerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İşte diğer tüm sınavların da yer aldığı sınav tarihleri:

Ortaöğretim (Lise), Önlisans, Lisans ve Öğretmenlere Yönelik KPSS Imtihanları ve Başvuru Tarihleri Ne Zaman :

1. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Lisans 05.07.2014 -06.07.2014 2. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)13.07.2014 3. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Seviyeyi) 27.09.2014 4. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Seviyeyi)28.09.2014

2014 KPSS LİSANS / ORTAÖĞRETİM /ÖNLİSANS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK

ÖSYM tarafından Ortaöğretim / Önlisans ve Lisans seviyeyi KPSS başvuru tarihleri konusunda resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır. Ancak tahmini başvuru tarihleri şu şekildedir:

KPSS 2014 Lisans Başvuru Tarihi : Mayıs ayının ilk haftası...

2014 KPSS (Ortaöğretim - Önlisans) : Haziran ayının ilk haftasından itibaren...

KPSS'de kaç soru soruluyor? KPSS'de sınav müddeti ne kadar? İşte memur adaylarının merak ettiği o soruların yanıtları...

SORU SAYISI 30

2014-KPSS konusunda Devlet Personel Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda bir takım hükümler alındı. ÖSYM tarafından KPSS Lisans imtihanında pazar günü uygulanan alan testlerinde soru sayısı 30 olarak belirlendi.

ALAN TESTLERİNİN SÜRESİ 160'AR DAKİKA

Bu yolla çok uzun olması daimi itiraz konusu olan sınav sürelerinin de azaltılması sağlandı. Bu doğrultuda 2014-KPSS Lisans sınavından itibaren alan testlerinin müddeti, pazar sabah ve öğleden sonra 160'ar dakika olacak. Hukuk, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iktisat, ekonometri, işletme, istatistik, maliye, kamu yönetimi, muhasebe, uluslararası İlişkiler alanlarından ise 30'ar soru sorulacak.

2013-KPSS'de uygulanan Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları, uyumu sağlamak amacıyla, 2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavlarında da aynen uygulanacak.

KPSS NEDİR? KİMLER BAŞVURABİLİR? KPSS'NİN TARİHÇESİ

KPSS'Yİ, KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabiliriz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. ÖRN: KPSS-A KPSS-B
KPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette KPSS'de bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu imtihana başvurusunu yapabilir.

KPSS A-B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede karşınıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır.

KPSS A GRUBU KADRO; Bakanlıklar,başbakanlık,genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı imtihanlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz.Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme imtihanına muhakkak girmelisiniz daha sonra az önce belirttiğim gibi kurumların kendine has sınavlarına tabii tutulacaksınız.

KPSS B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha farklıdır; askerlik,sicil kaydı,sağlık,suç vaziyeti vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı vaziyeti belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir,bu genel başarı durumuna bağlıdır.

KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir arkadaşımızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Lakin öğretmen adayı bir arkadaşımızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevap verilmesi şarttır.

KPSS'NİN TARİHÇESİ Kamu Kurumlarında yer alabilmek adına bir dizi imtihana verilen bu ad öğrenciler arasında "Kamuya Personel Sokmama" adı ile değiştirilmiştir.

KPSS, Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 14 ayrı daldan oluşmaktadır. KPSS'ye Başvuru edilecek alana göre birini seçmek zorundadır öğrenci. Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmına ise bütün talebelerin girmesi zorunludur.

KPSS öncelikle 17 Ekim 1999 tarihinde Devlet Memurları Sınavı (DMS) adı altında 12 Aralık 1999 tarihinde ÖSYM tarafından düzenlendi. Bu sınavlar yalnizca 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu alımında gerçekleşti. Yani düz memur alımlarında bir aranjman yapılmış oldu. Daha sonra ise bu alan biraz daha genişletilerek öğretmenlik, düz memurluk, sözleşmeli personel ve kariyer meslekleri için 07-08 Temmuz 2001 tarihinde Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) adı altında yapıldı. O gün gelmişti artık 06-07 Temmuz 2002 tarihinde ise Kamu Personeli Seçme Sınavı adıyla ilk kez yapıldı. 2003 seneye gelindiğinde 4 oturum şeklinde bir sınav tasarlanıp öğretmen adayları için 2 oturum şeklinde yapılmıştır. Baskılar sonucu Ösym bu yıl içerisinde Kpss A grubu sınavlarını da ilk kez düzenlemiştir. Daha sonraki yıllarda ise bu sınav KPSS 1 ve KPSS 2 olmak üzere 4 oturum şeklinde düzenlenmiş olup son zamanlarda hala devam etmektedir. bu gidişlede kalkacak gibi görünmüyor.
Son Eklenen Foto Galeriler
ETİKETLER :
Yorumlar
Yorum Yaz
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
   
   
Anket
49 rehine sizce nasıl serbest kaldı?
MİT sayesinde
ABD teslim etti
IŞİD serbest bıraktı
Son Eklenen Foto Galeriler
Facebook'ta Haberoku24
Twitter'da Haberoku24
Arşiv Arama
- -
Haber Oku 24 - haber, haberler, haber siteleri, haber portalları, gazete haberleri, gazete siteleri, gündem haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri, memur haberleri, magazin haberleri
© Copyright 2013 Haberoku24. Tüm hakları saklıdır.
Haberoku24.com'da 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır. Uygunsuz bir haber veya içerik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.