SON DAKİKA :

2014 Emekli maaş zammı ne kadar yapıldı? Asgari ücret zammı 2014 yılı ne kadar yapıldı?

Hükümetin 2014 planı çerçevesinde asgari ücret ve emekli maaşlarına ne kadar zam yaptığı ile ilgili haber yazının devamında.
Bu haber 2013-11-05 eklenmiştir.
2014 Emekli maaş zammı ne kadar yapıldı? Asgari ücret zammı 2014 yılı ne kadar yapıldı?

Emekli maaşlarına zam haberi son dakika haberi geldi. Son emekli maaşları hakkında son detaylar Spothaber.com'da. Emekli maaşına zam bu yl yüzde 2 olarak öngörüldü. Daha önce yapılmış zamma ekstra olarak gelen bu zam emeklilerin yüzünü güldürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan emeklilere 3 müjdeli haber geldi. Bunlardan en önemlisi emekli maaşlarına zam haberi oldu. Zam haberinin dışında ise intibak ve maaş promosyonu haberleri de diğer müjdeleri oluşturuyor. Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak? İşte 4 Kasım 2013 tarihli son dakika emekli maaşlarına zam haberi Spothaber.com'da.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu aralar işi başından aşkın. Hem taşeron işçiler sorununu çözmeye çalışan Faruk Çelik, hem de emeklilere zam ve emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını dinlemek zorunda. Şimdilik sadece emekli maaşlarına çözüm getiren Bakan Faruk Çelik, emekli maaşlarına yüzde 2'lik bir ekstra zam yaptı. Emekliler maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak ediyordu. İşte emekli maaşlarına yapılan ekstra zam oranı yüzde 2.

Çalışma Bakanlığı emeklileri sevindirecek konuları gündemine aldı. Bakanlığın masasındaki çalışmalarda emekli ve adaylarına 3 müjde yer alıyor.

Çalışma Bakanlığı emeklileri sevindirecek konuları gündemine aldı. Bakanlığın masasındaki çalışmalarda emekli ve adaylarına 3 müjde yer alıyor. Başta maaş ayarlaması olmak üzere birçok konuda haklarının iyileştirilmesini bekleyen emeklilere müjde niteliğinde düzenlemeler yolda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekli ve emekli adayları için, 3 önemli düzenleme bulunuyor. Üzerinde çalışılan düzenlemeler, emekli ve emekli adaylarına önemli avantaj sunuyor. Çalışmalar bittiğinde emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak. Promosyondan intibak ödenmesine ve ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan 3 önemli düzenleme şöyle... 

1- EKSTRA ZAM HEYECANI

Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişinin ekstra zam bekleyişi sürüyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması öngörülüyor. Bu uygulama yürürlüğe girdiğinde emeklinin maaşı ekstradan yüzde 2 artacak. 

2- 2000 SONRASINA İNTİBAK

Hükümet 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı almışlardı. Emekli dernekleri, 2000-2008 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, onlara da intibak verilmesi için çalışma başlattı. Çalışma Bakanlığı konuyu gündemine taşıdı. 

3- PROMOSYON ÇALIŞMASI

Memurlar gibi emeklilerin de maaş promosyonu alması için çalışmalar sürüyor. Memur- Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebini Çalışma Bakanı Faruk Çelik olumlu karşıladı. Bankalar promosyon ödemesine sıcak bakmasa da bakanlık yöneticilerinin çalışmalarının olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Programa göre en son günlerin en çok tartışılan konusu haline gelen kadın istihdamına da özel yer verildi. İş dünyasını yakından ilgilendiren düzenlemelerden, makroekonomik hedeflere kadar birçok başlığın yer aldığı hükümetin 2014 programında şu noktalara yer verildi:

ÖZEL SEKTÖRE KREŞ DESTEĞİ

Doğuma bağlı izinlerde özel sektör ve kamu arasındaki farklargiderilecek. Doğum sonrası işe dönüşlerin garanti altına alınması ve doğum nedeniyle işyerinde kadın ayrımcılığın önlenmesi amacıylahukuki düzenlemeler yapılacak. Ebeveynler için doğuma bağlı olarak uzaktan, kısmi veya yarı zamanlı çalışma gibi alternatif modeller geliştirilecek. Kreşlerin uygun ücretli olması için özelsektöre teşvikler verilecek.

 

Asgari ücretin 2014 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının ise önceki altı aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 2.85 ve yüzde 2.36 oranında artırılması öngörülüyor.

ÖZELLEŞTİRMEDEN 7 MİLYAR

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Devlet eliyle bahis oynama dönemi bitiyor" açıklamasının ardından hükümet, 2014 yılında Milli Piyangoda dahil olmak üzere özelleştirmeden 7 milyar liralık gelir elde etmeyi hedefliyor. Gelecek yıl fon gelirlerinin 8,2 milyar lira, fon giderlerinin 5,9 milyar lira, fon sistemi finansman fazlasının 2,4 milyar lira olması hedefleniyor.
2014 yılında, öngörülen büyüme ve yatırım artışlarına bağlı olarak istihdam 2013 yılına göre 565 bin kişi artacak. İşsizlik oranı yüzde 9.4 olarak gerçekleşecek.

Gelecek yıl enflasyonun yüzde 5.3 oranında gerçekleşmesi debekleniyor.

Orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışından 1 milyar lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.

2014 yılında, mahalli idare gelirlerinin 70,7 milyar, harcamalarının 69,8 milyar lira gerçekleşmesi ve mahalli idareler dengesinin 820 milyon lira fazla vermesi öngörülüyor.

UZUN SÜRE KALMA TEŞVİĞİ

Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışmahayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek. Aile ve iş yaşamının uyumlaştırılmasına yönelikgüvenceli esnek çalışma, kreş ve çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve ebeveyn izni gibi alternatif modeller uygulanacak. Gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının kreş ve gündüz bakımevi hizmetlerinden yararlanma imkanları geliştirilecek.

HAKKI KORUYACAK KIDEM

Sosyal tarafların katılımıyla işçilerin kazanılmış haklarını koruyarak istihdam üzerindeki mali yükleri azaltacak, rekabet gücünüartıracak sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Asıl işveren-alt işveren ilişkisinde işveren ve işçi kesimlerinin yaşadığısorunların çözümüne, işçilerin uğradığı sosyal ve ekonomik hak kayıplarının giderilmesine yönelik mevzuatta değişiklik yapılacak. Söz konusu alandaki denetimler etkinleştirilecek.

İşgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması amacıyla kadınlar için esnek çalışma biçimleri yaygınlaştırılacak. Kadınlara iş kurma alanında verilen mesleki bilgi, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri geliştirilecek. Kadınların çalışma hayatına katılımını artırmak amacıyla evde bakım, bakımevi ve kreş hizmetlerine erişim artırılacak. İşe alımlarda cinsiyet ayrımcılığını azaltmaya yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek.

YABANCI İŞÇİ FORMÜLÜ

Ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını destekleyecek şekilde seçici bir yaklaşımla nitelikli yabancı işgücü artırılacak ve yabancı kaçak işçi sayısı azaltılacak.
Kaldırılan sicil sisteminin yerine etkinlik ve verimlilik analizini de içeren yeni bir sistem oluşturulacak, verimlilik ve başarı ödüllendirilecek.

FARKLI DOĞUM MODELİ


Ebeveynler için doğuma bağlı olarak uzaktan, kısmi veya yarı zamanlı çalışma gibi alternatif modeller geliştirilerek, kamu ve özel sektör çalışanlarına bu çalışma modellerinden faydalanması imkanı sunulacak. İşverenlerin özel istihdam büroları aracılığıyla geçici personel istihdam etmelerine imkan sağlanarak işgücü kaybının önüne geçilecek.


Tam gün eğitim verilen okullarda okul saatlerinin çalışma saatleriyle uyumlu olmasını sağlamak için velilerin talebi doğrultusunda ve uygun ücret karşılığında etüt uygulanacak. 
 

TV'DEN ÇOCUK TEŞVİĞİ

Evliliklerin ve çocuk sahipliğinin teşvik edilmesi amacıyla TV program ve yayınları teşvik edilecek. Özel sektörle STK'ların ilgili faaliyetleri desteklenecek. Kamu spotları ve eğitim müfredatında yapılacak düzenlemelerle bu alanlarda kamuoyu farkındalığı artırılacak.
Kreşlerin yaygınlaşması ve bu hizmeti uygun ücretlerle sunabilmeleri amacıyla özel sektöre yönelik teşvikler geliştirilecek. Erken çocukluk dönemi bakım hizmetlerine erişimi artırabilecek alternatif modeller ortaya çıkarılacak.

Nesiller arası dayanışma ve yaşlıya saygı bilinciyle ilgili konulara örgün ve yaygın eğitim programlarında yer verilmesi sağlanacak. Bir uygulama programına dönüştürülen Yaşlanma Ulusal Eylem Planı kapsamındaki eylemlerin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

TİCARİ MEVDUATA GARANTİ

Şu anda Türkiye'de gerçek kişilerin açtığı hesaplara 100 bin liraya kadar garanti var. Programda "Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin daha fazla korunması amacıyla ticari mevduatların mevduat sigortasına kapsamına dahil edilmesine ilişkin olarak 5411 sayılı Bankacılık Kanununda değişiklik öngören taslağı hazırlanarak Başbakanlığa sevk edilecektir" denildi.

İŞE DÖNÜŞE "GARANTİ"
Doğuma bağlı olarak verilen analık, babalık, refakat ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek. Doğuma bağlı izinlerde özel sektör ve kamu arasındaki farklılıklar mümkün olduğunca giderilmeye çalışılacak. Doğum sonrası işe dönüşlerin garanti altına alınması ve doğum nedeniyle iş yerinde kadına yapılacak her türlü ayrımcılığın önlenmesi amacıyla hukuki düzenlemeler yapılacak.

ÖZEL ÜNİVERSİTE KURULACAK

Özel üniversitelerin kurulması icin çalışmalara başlanacak. Özel okulların eğitim hizmetlerindeki payının artırılacağı da belirtilerek, "Eğitimin yaygınlaştırılmasında mahalli idarelerin, gönüllü kuruluşların ve özel sektörün katkısı artırılacaktır" denildi.

SANAL DEVRİYE HİZMETİ

Güvenliğe yönelik hedeflerin de yer aldığı Program'a göre, sanal devriye hizmetleri geliştirilecek. İnternette suç unsurları bulunan yayınlar tespit edilerek sayısal deliller elde edilecek, yurt dışında yapılan yayınlarla ilgili içerik çıkarma/profil kapatma ya da erişim engeli kararının alınması amacıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile koordinasyon kurulacak. Jandarma birimlerinde profesyonelleşmenin artırılması amacıyla profesyonel kadro oranı yüzde 60'a yükseltilecektir. Mevcut durumda jandarma birimlerinde yaklaşık yüzde 30 olan profesyonel kadro oranı, 2014 yılı sonuna kadar yüzde 60'a yükseltilecek ve 2014 yılından itibaren yıllara sâri olarak temin faaliyetlerine başlanacak.

Son Eklenen Foto Galeriler
ETİKETLER :
Yorumlar
hak
kemal 2014-04-07 02:15:54
nasıl hak dağıtma anlmış değilim...ssk dan 9200 gün üzerinden 2013 avusto 14 de emeli 0ldum ...yanlız bendn öce örnegin:3600gün 430 5600 .7000gün den aynı şartlarda emkli 0lanlar 1.200.1.150 v say vsy maaş alırlarken ben ise 825 tl maaş almaktayım ....y0rumu siz 0kurlara bırakıy0rum..herkese hayırlı işler....
intibak zammı
hasan 2014-03-01 12:50:53
2000 yılından sonra emekli oldum yılan hikayesine dondurdunuz bu iişi ALLAH tan korkun türkiyede en mağdur olan ssk emeklisi o sosyall çalişma bakanına seslenıyorum 960.tl ile kıra verip kendi geçine bilirmi, en azından insanlarla dalga geçmeyen,sabah kalfati ederken emeklileri gözünuzun onune getirn,sizii ALLAHA hevale ediyorum,haksızzlık edenınn ALLAH belasini versin.merhum erbakan hocamızın verdiği zamlan yetiniyoruz,mekani cennet olsun,merak ediyorum sizler ölduğunuz zaman acebba ne diyeceğiz.
deymeyin onların keyfine
alper 2014-01-23 20:24:22
bunlar bu yazılanları okumuyodur bile şimdi jakuzisinde keyif suruyolardır.tabi 15000 + ayakkabı kutuları olunca insanın ulkesini insanini ninesini anasını aklının ucundan bıle geçmiyor.
adaletsiz emekli maaşına tepki
yeter 2014-01-17 20:14:26
5645 günden emekli oldum aldığım maaş yediyüz elli nasıl geçinecez allah yardım etsin devletin başındakilere maaşları yetmez diye emekliyi ölüme sürüyolar
hükümete
celal 2014-01-05 01:46:24
askeri polisi cemaati birbirine düşürdünüz milyar dolarları götürdünüz şimdide memur ve işçi emeklilerini birbirine düşürüp merkez bankasını boşaltıp kaçmayı düşündüğünüzün vatandaş olarak farkındayız
emekli maaşları işci memur farkı
çetin çelik 2014-01-02 23:29:19
ssk emeklisine 28 tl memur emeklisine 175+28enflasyon farkı devlet resmen memura kıyak yapıyor işçi emeklilerinede ölün geberin diyor oysa tüm emeklilere aynı zam yapılmalı tüyü bitmemiş yetim hakkı yemeyenler işçilerin hakkını yiyorlar haberleri yok
ZAM
YAŞAR BEY 2013-12-31 13:17:01
ÇALIŞAN MEMURLAR TABİKİ EMEKLİ OLMAZ ÇÜNKÜ ÇALIŞIRKEN ALDIĞI PARANIN EMEKLİ OLUNCA YARI YARIYA DÜŞÜYOR EMEKLİ MAAŞLARI ÇOK DÜŞÜK ÇOK....
sayın başbakanım
abdullah güney 2013-12-25 13:56:58
yeni emekli oldum 747 tl maaş alıyorum nasıl geçinilir hesabını siz yapın
emekli mayış zami
temel 2013-12-23 20:16:03
verilen karın doyurmuyor otuzlira zam elli gerial ne adeletsiz
emekli işçi zamları
hüseyin cahit kıroğlu 2013-12-20 23:16:03
emekli işçiler memur zamları gibi zam istiyor.sayın çalışma bakanım.
ssk emeklisi
ishak balcı 2013-12-16 16:43:47
3600 günden emekli aldıgı para benden fazla ben 7800 günden emekli onun iki katı ondan az alıyom enayimiyim ben bilmem nerde bunun adelet
2014 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI
İSMAİL 2013-12-10 15:40:32
2010 EMEKLİ OLDUM BNDE İNTİBAK ZAMMI ALABİLRMYM
KOMİK
POLAT 2013-12-06 12:01:35
ALLAH EMEKLİNİN YARDIMCISI OLSUN OĞLUNA GEMİ ALSIN
2000 -2004 arası emekli maaşları
vatandaş ahmet 2013-12-04 12:44:35
2000 ylında 8700 prim gün ile kamudan emekli oldum.1230tl.maaş alıyorum ve 4 çocuk sahibiyim.bugün aynı prim gün sayısıyla kamudan emekli olan bir işçi 2000tl.maaş alıyor.ilgililere arzeder,sizi size şikayet ediyor ve sizi size şikayet ediyorum.
emekli maaşı
zeynel 2013-12-03 20:47:53
8150 günden2006 da emekli oldum 990 tl maaş alıyorum.5000 günden emekli olanlar benden fazla maaş alıyor anlamadım gitti.
emeklı maaş
vatandaş 2013-12-03 15:52:34
bu nasıl bir yasa nedır bılmıyorum 5900 gunden emeklı oldum 82000 ödenmışim var 2 yasa çıkmiş o bana vurmuş 750 tl maaş alıyorum bu nasıl adaletı
avucunu yala emekli
figen ertyurt 2013-12-03 04:39:21
başkanım benim aldığım maaşla gel geçin o zaman anlarsın emeklinin halini kiralar aldı gidiyo faturalar kabardı kesiliyor hepsi borçlar düşünün adalet istiyorum bu nasıl geçim şartları
zammm
cemile 2013-12-02 20:15:51
bu ne abi bu zam mu denir
ALKIŞLANACAK KARAR
emekli 2013-11-30 13:51:01
Şimdi akşam beri haberlerde emekli maaşları veriliyor en tepedeki memur emeklisi ile en alttaki memur emeklisi ortalama 7000 TL- 2500 TL arasında maaş bağlanmış güle güle harcasınlar işte size adalet bu ise şayet bağkur ve ssk emeklileri ise 24 TL zam ile 800 liradan 824 liraya yükseldi şimdi sayın bakan 500 TL ev kirası elektrik,su,telefon hast,ulaşım,derken geri kalan parada gitti karnımızı doyurmak çocuklarımı okutmak için çalışmak zorundayım al sana mükafat sen misin çalışan maaşından 160 TL gitti ALLAH AŞKINA YETER
zam
gökçamlı 2013-11-27 21:53:17
hükümet alsında başına çalsın verdigi zamı % 2 zamla ancak simit yenir
emekli
ahmet. 2013-11-27 17:41:31
zam diye çok kanarsınız.şimdiye kadar ne zam yaptılarki bekliyorsun.seçim geldi gündem bu oldu.kanın bakalım.zararı emeklimi kim görecek.sözde enflasyona bakma.parayın alım gücüne bak.enflasyonu açıklayan kim.zam yapan kim. dikkat et.iyi düşün.??
2,85 zam
erkan 2013-11-27 17:36:52
bozdur bozdur harca.istersen gemi al.ev al.
2000 öncesi emekli
erkan 2013-11-27 17:33:52
2000yılı öncesi emekliye intibak zammı yapılmadı.o tarihte verilmesi gereken dereceyi zamanın hükümeti vermediğinden,işçi emeklileri dava açtı.uzun süre sürdü.kararı yargıtay onayladı.derece farkı alındı.ne intibakı.herkes böyle sanıyor.intibak ne demektir?aynı gün ve prim sayısında bugün emekli olan ile önceki emekli olanların aynı maaşı alması demektir.oldumu böyle şey.hiçbir emekli yeni emekliyle anı maaşımı alıyor.tuzaklara kapılmayn.kanmayın. neredeyse emaklileride 2000 öncesi sonrası diye bölecekler.yazık ya.
dede
ali kara 2013-11-26 09:56:26
al zamamı simit
emekli maaşı
mine 2013-11-24 20:59:57
kendisine takdim edeyim emekli demek yaşlı demek hastanelerden çıkamıyoruz o maaşla bi de fark paraları veriyoruz bizler bu memleketin insanları deyilmiyiz biz yaşamıyalım sürüneleim yazıklar olsun sizlere daha canımızımı alacaksınız tüm emeklilere otanazi uygulayın siz de kurtulun bizde
hukumete
ayse demır 2013-11-24 11:52:54
bu hukumet muslumanız deyıp kul hakkı yıyorlar yarın ahırette nasıl hesap varacekler merak edıyorum
emeklı düşük mayışları ne olacak
metin 2013-11-23 10:46:11
ssk emeklı mayışları ne olacak olsek daha iyi arkadaş bı ayarlama yapsınlar 790 tl alıyrum yenı emeklı olanlar 1500tl alıyor neden böyle bi adalessizlik oluyr başbakan görmuyormu bunu
emekli maaş zammı
vatandaş 2013-11-22 15:27:40
başbakan sen o zammı al ne yapacağını bilirsin.
Yorum Yaz
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
   
   
Anket
49 rehine sizce nasıl serbest kaldı?
MİT sayesinde
ABD teslim etti
IŞİD serbest bıraktı
Son Eklenen Foto Galeriler
Facebook'ta Haberoku24
Twitter'da Haberoku24
Arşiv Arama
- -
Haber Oku 24 - haber, haberler, haber siteleri, haber portalları, gazete haberleri, gazete siteleri, gündem haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri, memur haberleri, magazin haberleri
© Copyright 2013 Haberoku24. Tüm hakları saklıdır.
Haberoku24.com'da 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır. Uygunsuz bir haber veya içerik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.